Jaká je životnost LED žárovky?

Dvě LED žárovky položené na bílém stole

Dlouhá životnost je nejčastější výhodou, která je spojována s LED žárovkami. U klasických žárovek se zpravidla uvádí životnost 2000 hod., u LED žárovek 30 000 hod. (průmyslová svítidla mohou mít i 50 000 hod.).

Během životnosti LED žárovky dochází k mírnému snižování světelného toku. Na konci životnosti může světelný tok klesnout až na 70 % původní hodnoty. Obecně lze ale říci, že LED žárovky jsou v podstatě bezúdržbové a jejich životnost je opravdu dlouhá. Při výběru LED žárovky je důležité sáhnout po kvalitním provedení. U nekvalitních žárovek dochází k rychlejšímu opotřebení a hodnota životnosti je nižší.

LED žárovka a klasická žárovka

© T-LED, LED žárovka a klasická žárovka, 2017

 

Časté zapínání a vypínání negativně ovlivňuje životnost klasických i úsporných žárovek, naopak LED žárovky nejsou na tento způsob zacházení nijak náchylné. K udržení dlouhé životnosti LED žárovky je důležité myslet i na to, že by se neměla přehřívat. Vysoké teploty totiž snižují její životnost. Vysoká teplota může být způsobena nejen nekvalitní výrobou (způsob chlazení), ale i nevhodným umístěním žárovky. Z tohoto důvodu nepoužívejte v jednom lustru nebo pod jedním stínítkem kombinaci klasické žárovky a LED žárovky. U klasické žárovky se většina energie přemění totiž v teplo, jen asi 8 % energie se spotřebuje na světlo.

Zanechte komentář