Dvě LED žárovky s paticí GU10

U LED žárovek se setkáte se závity i paticemi. Hlavní rozdíl představuje způsob jejich instalace – závity se šroubují a patice se zasouvají. LED žárovky s paticemi se používají hlavně u bodových a podhledových svítidel v koupelně a kuchyni. Mezi nejpoužívanější druhy patic patří patice s označením GU10, G9 a GU5.3.

Patice GU10

Patice s označením GU10 je nejrozšířenějším typem patic, používají se jak u LED žárovek, tak i u halogenových zdrojů. Patice pracuje s napětím 230V a její název je odvozen od tvaru žárovky, která připomíná písmeno “u”. LED žárovka s tímto typem patice je charakteristická dvěma symetrickými kolíky o průměru 5 mm, je relativně krátká, nemá závit a po zasunutí do svítidla se pouze pootočí. Vyrábí se v různých provedeních – v teplé bílé, denní bílé i ve studené bílé barvě a s různou hodnotou příkonu. S tímto typem patice jsou k dispozici také stmívatelné LED žárovky. Nejčastěji se používají do podhledových svítidel v koupelně, kuchyni či předsíni.

Dvě bílé LED žárovky s paticí GU10

© T-LED, patice GU10, 2017

Patice G9

Tento druh patice je stejně jako předchozí typ GU10 velice rozšířen. Nejdříve se tato patice používala u halogenových žárovek, v dnešní době se používá i u LED žárovek. Pracuje s napětím 230V a místo kolíků má dva ploché piny. LED žárovku s touto paticí můžete instalovat do svítidla bez transformátoru, tzn. přímo do síťového napětí 230V. Jsou to nejmenší vysokonapěťové LED žárovky a používají se hlavně v moderních svítidlech. Nejčastěji je najdete v podhledových a nástěnných svítidel hlavně v koupelně a kuchyni.

Žárovka s paticí G9

© T-LED, patice G9, 2017

GU5.3

Patice s označením GU5.3 nebo MR16 má dva piny od sebe vzdálené 5,3 mm. Žárovky s tímto druhem patice nesmí být připojené přímo do sítě s 230V. Použijete ji pouze se svítidly, které mají zabudovaný transformátor na 12V. Nejčastěji se využívají v bodových světlech, lampičkách a vhodné jsou do koupelen, sprchových koutů i kuchyní. S paticí GU5.3 se vyrábí halogenové i LED žárovky a najdete je v mnoha provedeních.  

Zanechte komentář