Jde našroubovat LED žárovka místo klasické?

Detail žárovky

LED žárovky začaly nahrazovat klasické wolframové žárovky poté, co Evropská Unie schválila nařízení o regulaci výroby a distribuce klasických žárovek. Přestože jsou LED žárovky vyráběny odlišnou technologií než klasické žárovky, jejich závity jsou stejné a to právě z toho důvodu, abyste mohli LED žárovky bez problému instalovat do svítidel, ve kterých jste používali dříve klasické žárovky.

Při výměně žárovky si ověřte, jaký závit má mít žárovka, abyste nekoupili žárovku se špatným závitem. Přímo na svítidle byste měli najít štítek s označením typu závitu. Nejčastěji se setkáte se dvěma typy závitů: E27 a E14.

Žárovka s detailem štítku na svítidle

 

Závit E27

Tento závit se označuje jako „velký Edisonův závit”. Žárovky se závitem o průměru 27 mm (odtud označení E27) se používají v interiérech i do venkovních svítidel. Instalovat je můžete do lustrů, stropních svítidel i nástěnných svítidel. S tímto typem závitu se setkáte jak u klasických, tak i u úsporných, halogenových a LED žárovek.

Dvě LED žárovky se závitem E27
Závit E14

 

Závit s označením E14 je menší než závit E27 a označuje se jako „malý Edisonův závit”. Má průměr 14 mm a zpravidla nižší příkon než žárovky se závitem E27. Žárovky s tímto typem závitu se nejčastěji používají v interiéru, např. k osvětlení trouby, kuchyňské digestoře a do nočních lampiček.

Dvě LED žárovky se závitem E14

 

Zanechte komentář