Na co si dát pozor při výběru LED žárovky?

Detail patice žárovky

V současné době je na trhu mnoho dostupných LED žárovek v nejrůznějších velikostech, provedení a kvalitě. Přečtěte si 5 tipů, podle čeho se orientovat při výběru LED žárovky.

1. Velikost závitu nebo patice

Na krabičce LED žárovky naleznete několik důležitých parametrů. Jedním z nich je velikost patice. Nejčastěji se setkáte s velikostí označovanou E27. Předtím, než LED žárovku koupíte, ujistěte se, že je to právě tento závit, protože klasické žárovky někdy mívají i velikost E14. Patice se na rozdíl od závitů nešroubují, ale zasouvají. Setkáte se s nimi hlavně u bodových svítidel.

2. Tvar žárovky

LED žárovky se vyrábí v nejrůznějších tvarech i rozměrech, proto se může stát, že si koupíte žárovku a doma zjistíte, že se vám do svítidla nevejde. Ověřte si proto velikost žárovky, která je zpravidla uvedená na obalu, popř. si vezměte starou žárovku do obchodu a ověřte si tu správnou velikost přímo na místě.

LED žárovka ve tvaru svíčky

© T-LED, LED žárovka ve tvaru svíčky, 2017

 

3. Světelný tok (počet lumenů)

Světelný tok vyjadřuje množství světelné energie, kterou žárovka za daný čas vyzařuje. Udává se v lumenech a platí zde vztah, že čím více lumenů žárovka má, tím více svítí. LED žárovky se vyrábí s různým počtem lumenů, a proto je důležité při výběru žárovku dbát na tento parametr. Klasické žárovky o příkonu 60 wattů odpovídají LED žárovce s přibližným počtem lumenů 770–820 lm. Vždy ale záleží na výrobci a kvalitě provedení žárovky, proto se na tento parametr pořádně zaměřte.

4. Teplota světla

Teplota světla, neboli teplota chromatičnosti, představuje barvu, kterou daný světelný zdroj vyzařuje a udává se v kelvinech (K). Zde platí vztah, čím více kelvinů žárovka má, tím více svítí do bílé až modré barvy. Při výběru LED žárovky berte v úvahu i místnost, ve které bude žárovka svítit. Do ložnice nebo obývacího pokoje se hodí spíše teplejší barvy (kolem 3000 K), naopak do pracovny zvolte žárovku s vyšším počtem kelvinů (kolem 5000).

5. Výrobce a cena

Při výběru LED žárovky myslete i na její kvalitu. Vyšší cena a důvěryhodný výrobce jsou rozhodně lepším řešením než ty nejlevněji dostupné LED žárovky od neznámého výrobce. Kvalitní provedení se totiž odráží i na samotné životnosti LED žárovky, která mnohdy dosahuje i přes 30 000 hod. svícení.  

Zanechte komentář