Podle čeho vybrat LED osvětlení?

Detail svítící žárovky

Výběr správného LED osvětlení začíná stanovením místnosti, ve které bude žárovka svítit, a také jejím účelem. K osvětlení pracovního místa budete potřebovat zcela odlišnou LED žárovku v porovnání s tou, kterou si nainstalujete do lampičky u postele.

Síla (intenzita) osvětlení

Pod intenzitou osvětlení rozumíme světelný tok. Ten udává množství světla, které žárovka vyzařuje. Světelný tok se měří v lumenech a čím více jich žárovka má, tím více svítí. Do stropních svítidel a centrálních svítidel zvolte LED žárovky s vyšším počtem lumenů (minimálně 700 lm). Do bodových a lokálních svítidel (třeba do lampiček u postele) vyberte LED žárovku s nižším počtem lumenů (ideálně kolem 300400 lm).

Teplota (barva) světla

Teplota světla, neboli teplota chromatičnosti, se udává v kelvinech. Vyšší hodnota kelvinů znamená, že žárovka svítí více do studené bílé až namodralé barvy. Tato teplota chromatičnosti povzbuzuje lidský organismus a aktivitu člověka. Z tohoto důvodu instalujte žárovky s vyšším počtem kelvinů (50006000) do pracovny a kanceláře. Do místností, ve kterých relaxujete, se hodí LED osvětlení s nižším počtem kelvinů (2800–3000), které svítí do odstínu teplejší bílé barvy.

Detail barvy světla s počtem kelvinů 6000

Vyzařovací úhel

Vyřazovací úhel představuje další parametr, se kterým se při výběru LED žárovky setkáte. Jedná se o úhel, pod kterým je světlo ze žárovky vyzařované. LED žárovka s širším úhlem vyzařování svítí více do stran, a proto je vhodná do centrálních (stropních) svítidel, např. žárovka s úhlem 180°. V případě, že potřebujete osvětlit jídelní stůl bude lepší sáhnout po žárovce s nižším úhlem vyřazovaní, kolem 120°.

Závity a patice

Nezapomeňte si před nákupem LED žárovky zkontrolovat na svítidle typ závitu popř. patice. Závity se šroubují a nejčastěji se setkáte se závitem E27 a E14. Naopak patice se zasunují a mezi nejpoužívanější druhy patří patice GU10 a G9. Patice se zpravidla používají do bodových, podhledových a nástěnných svítidel.

Zanechte komentář