Je lepší klasická nebo LED žárovka?

Klasická žárovka

Výroba a distribuce klasických žárovek začala být Evropskou Unií již před několika lety regulována z důvodu vysoké spotřeby energie. V současné době najdete klasické žárovky v obchodech jen výjimečně. Většinou se jedná o doprodej žárovek s nízkým příkonem nebo žárovky označované jako průmyslové. A právě díky této regulaci stoupá popularita LED žárovek.

LED žárovka a klasická žárovka se v mnoha ohledech liší. Nejvýraznějším rozdílem je životnost. Zatímco klasická žárovka vydrží svítit průměrně 1000 hod., LED žárovka i 30 000 hod. (záleží na výrobci a kvalitě provedení). Z tohoto důvodu je samozřejmě lepší LED žárovka. Na druhou stranu je potřeba do kvalitní LED žárovky více zainvestovat. Její pořizovací cena je přímo úměrná kvalitnímu výrobci a provedení – čím vyšší cena, tím kvalitnější žárovka.

LED žárovka

© T-LED, Kvalitní LED žárovka, 2017

Další výhodou LED žárovek je i nízká spotřeba. Klasická žárovka, která se nejčasteji používá do domácností, má příkon 60 wattů. LED žárovka, která této klasické žárovce odpovídá, má příkon kolem 10 wattů.

Pokud shrneme všechny tyto výhody i nevýhody, LED žárovka vychází v delším časovém období výhodněji a lépe než klasická žárovka. Podívejte se na tabulku, která shrnuje rozdíly mezi těmito dvěma typy žárovek a ukazuje jejich průměrné roční náklady.

Zanechte komentář