Jak vybrat správnou LED žárovku

Klasická žárovka

Při výběru LED žárovky se zaměřte hned na několik technických parametrů, od kterých se odvíjí, v jaké barvě, jak silně a v jakém úhlu bude žárovka svítit. Kromě těchto parametrů se zamyslete i nad místností, do které budete žárovku instalovat, a také nad jejím účelem – centrální nebo lokální světlo. I tyto faktory totiž hrají důležitou roli při výběru té správné LED žárovky.

Velikost závitu

Výběr správné žárovky začněte u velikosti závitu. Ten je označen písmenem a číslem. Nejčastěji se setkáte se závitem E27 (šroubovací závit s průměrem 27mm), ale někdy můžete narazit i na rozměr E14. Pokud vybíráte bodová světla, orientujte se podle patic, které se na rozdíl od závitů nešroubují, ale zasouvají.  

 

Dvě LED žárovky

© T-LED, LED žárovky, 2017

Teplota světla

U LED žárovek se setkáte s mnoha druhy barev světla. Teplota světla, neboli teplota chromatičnosti, se udává v kelvinech a platí zde vztah, že čím více kelvinů daná žárovka má, tím více svítí do studené bílé až namodralé barvy. Tato teplota světla (50006000 K) povzbuzuje aktivitu člověka, proto jsou žárovky s vyšším počtem kelvinů vhodné spíše do pracovny a kanceláře. Naopak do místností, ve kterých odpočíváte a relaxujete, se hodí žárovky s teplejší bílou barvou (28003000 K).

Počet lumenů

Kromě teploty světla myslete i na světelný tok. Ten udává množství světla, které žárovka vyzařuje a měří se v lumenech. Čím více lumenů, tím více žárovka svítí. Do centrálních svítidel vyberte LED žárovky s vyšším počtem lumenů (min. 700 lm), do lampiček a ostatních lokálních svítidel zvolte spíše nižší počet (kolem 300400 lm). Klasické žárovce o příkonu 60W odpovídá LED žárovka o příkonu přibližně 10W a 770820 lm. Přesný údaj závisí také na výrobci a kvalitě provedení, proto vždy zkontrolujete technické údaje na krabičce LED žárovky.

Životnost

Dlouhá životnost LED žárovek je jednou z často zmiňovaných výhod. Zatímco vám klasická žárovka vydržela 1000-2000 hod. svícení, s LED žárovkou počítejte minimálně s 20 000 hod. (většinou až kolem 30 000 hod.). LED žárovky nejsou náchylné na časté vypínání a zapínání jako klasické žárovky, a proto se nemusíte obávat, že byste je tímto zacházením poškodili. Životnost LED žárovek se hlavně odvíjí od kvality provedení a výrobce, z tohoto důvodu dbejte na výběr kvalitní LED žárovek.

Stropní svítidlo

© T-LED, stropní svítidlo s LED žárovkou, 2017

Výrobce

Kvalitně vyrobená žárovka od spolehlivého výrobce se samozřejmě odrazí na ceně. LED žárovky mají obecně vyšší pořizovací cenu než klasické či úsporné žárovky, za to vám ale vydrží déle a ještě s nimi ušetříte. Doporučujeme zakoupit LED žárovku u ověřeného prodejce, ať už se jedná o lokální elektroobchod nebo spolehlivý eshop s LED žárovkami.

Zanechte komentář